Az erdélyi magyar néptánc szolgálatában



A Pro Folk Dance Egyesület a Maros Művészegyüttes 2018 augusztusában alakult háttéregyesülete. E kulturális egyesület megalakításának ötletét az abbéli hosszú távú igény hívta életre, hogy a Maros Művészegyüttes teljes tevékenységi körét szakmailag támogassa, úgy különböző rendezvények megszervezéséhez való hozzájárulása, mint hazai és nemzetközi pályázatok lebonyolítása által, így segítve az intézményt minél jobb eredmények elérésében.

Az Egyesület céljai mindebből adódóan közösek a Maros Művészegyüttes hivatásával és az általa követendőnek meghatározott feladatokkal. Szeretnénk hozzájárulni a népi kultúra, a folklór és hagyományőrzés minden korcsoport körében való népszerűsítéséhez különböző rendezvények, előadások, műsorok megvalósítása révén. Prioritásként kezeljük továbbá az új táncos- és zenészgenerációk nevelését, pályán való terelgetését, ezért igyekszünk támogatni a fiatal tehetségeket nem csupán a néptánc, a népi hangszerek tanítása, a népzenei repertoár megismertetése által, hanem hagyományápoló és közösségformáló programok, események megszervezése által is, amelyeken a gyermekek, ifjak bemutatkozhatnak.

A Pro Folk Dance Egyesület nagyszabású hazai és külföldi fesztiválok lebonyolításával, népi tematikájú táborok, workshopok, rendezvények megszervezésével, valamint technikai, logisztikai eszköztárával támogatja a Maros Művészegyüttes munkáját.

Az Egyesület sikeres működése természetesen a virágzó partnerségek, együttműködések függvénye is, ezért hosszú távú céljaink közé tartozik meglévő kapcsolataink ápolása és bővítése,  valamint akár egy határokon átívelő szakmai hálózat létrehozása, mely révén még szélesebb körben tevékenykedhetünk az autentikus folklór terjesztéséért.

Barabási Attila Csaba
Pro Folk Dance Egyesület elnöke


SAJTÓ

Csoóri Sándor Népművészeti Fesztivál - Maszol.ro

Erdélyben hat fő helyszínen tartják meg az első Csoóri Sándor Népművészeti Fesztivált

 

Először szervezik meg a Kárpát-medence harminc helyszínén – köztük Marosvásárhelyen is – egy időben a Csoóri Sándor Népművészeti Fesztivált június 11-én, szombaton. Marosvásárhelyen a vár ad otthont a rendezvénynek, rossz idő pedig esetén a Maros Művészegyüttes előadótermében tartják meg – ismertették a szervezők szerdai sajtótájékoztatójukon.

Barabási Attila Csaba, a Maros Művészegyüttes igazgatója elmondta, az együttes idén 22 rendezvényt szervez a várban, ezek közé tartozik ez a fesztivál is.

„A Csoóri Sándor Népművészeti Fesztivált Maros megyében a Maros Művészegyüttes és a Pro Folk Dance Egyesület szervezi. Erdélyben Marosvásárhely mellett Nagyváradon, Székelyudvarhelyen, Csíkszeredában, a Perkőn és Szamosújváron lesznek a fő események. A Maros Művészegyüttest a budapesti Martin György Néptáncszövetség kérte fel az esemény irányítására, szervezésére. A fesztivál szakmai irányítója Kásler Magda népdalénekes, tánckarvezető és Farkas Sándor tánckarvezető lesz. A Kárpát-medencében ugyanakkor 30 helyszínen egy időben, azonos programmal valósul meg a nagyszabású rendezvény, közel húszezer táncos, zenész és kézműves részvételével” – részletezte a művészegyüttes vezetője.

A táncos programokban a Martin György Néptáncszövetség által felkért két koreográfus, Fitos Dezső és Kocsis Enikő moldvai táncokra alapozott koreográfiát állított össze a csoportok számára. A zenei programot ifj. Csoóri Sándor írta és a moldvai autentikus zene is része az anyagnak. A dalszöveg egy tolna-vidéki népdal és azért ezt választották, mert Csoóri Sándor egyik kedvenc népdala volt – tudtuk meg.  

„Mindig a költői képeket idézték meg számára a nép ajkáról jövő népdalok. A tánc nagy kihívás lesz minden csoportnak, a betanulandó anyagot már elküldték nekik, ezt a helyszínen a több száz táncosnak kell majd összeraknia egy egységgé. A várban csaknem 500 táncos részvételére lehet számítani” – tájékoztatott Farkas Sándor tánckarvezető.

„Lesz közös éneklés is. A népdalok minden irányba terjednek és ugyanazt a népdalt meg lehet találni Moldvában, Maros megyében, a dunántúli vidékeken is. Paár Júlia választotta ki a népdalt. Marosvásárhelyen ennek egy mezőségi változata hangzik majd el. A fesztivál tehát arról szól, hogy ugyanazon a napon a magyar nyelvterület minden vidékén nagyon sok fiatal, felnőtt, profi és amatőr táncos ugyanazt énekeli és ugyanazt táncolja, mindenki a saját népviseletében. Ez egyfajta köszönet is a Csoóri Sándor Alap létrehozóinak is” – jelentette ki Kásler Magda népdalénekes.

Az intézményvezető fontosnak tartotta hangsúlyozni, hogy nem minden Maros megyei néptánccsoport lép fel a marosvásárhelyi várban, lesznek olyan együttesek, amelyek Erdély más településein szervezett, Csoóri Sándor nevét viselő fesztiválon vesznek részt.

„A fesztivál az összefogás jegyében született, célja a népi kultúra formáinak népszerűsítése, illetve hogy ennek a mozgalomnak van és lesz jövője” – mondta Barabási Attila Csaba.

A marosvásárhelyi esemény ökumenikus istentisztelettel kezdődik a Vártemplomban, ezt követi a hivatalos megnyitó, amelyen elhangzik Csoóri Sándor egyik verse. Majd közös éneklés, valamint egy közös körtánc és egy össztánc is lesz. A rendezvény része lesz egy felvonulás is a vár területén, a templomtól a színpadig, ugyanakkor tánctanítást is tartanak a résztvevők számára. Az eseményt gálaműsor zárja.

vissza