Az erdélyi magyar néptánc szolgálatában



A Pro Folk Dance Egyesület a Maros Művészegyüttes 2018 augusztusában alakult háttéregyesülete. E kulturális egyesület megalakításának ötletét az abbéli hosszú távú igény hívta életre, hogy a Maros Művészegyüttes teljes tevékenységi körét szakmailag támogassa, úgy különböző rendezvények megszervezéséhez való hozzájárulása, mint hazai és nemzetközi pályázatok lebonyolítása által, így segítve az intézményt minél jobb eredmények elérésében.

Az Egyesület céljai mindebből adódóan közösek a Maros Művészegyüttes hivatásával és az általa követendőnek meghatározott feladatokkal. Szeretnénk hozzájárulni a népi kultúra, a folklór és hagyományőrzés minden korcsoport körében való népszerűsítéséhez különböző rendezvények, előadások, műsorok megvalósítása révén. Prioritásként kezeljük továbbá az új táncos- és zenészgenerációk nevelését, pályán való terelgetését, ezért igyekszünk támogatni a fiatal tehetségeket nem csupán a néptánc, a népi hangszerek tanítása, a népzenei repertoár megismertetése által, hanem hagyományápoló és közösségformáló programok, események megszervezése által is, amelyeken a gyermekek, ifjak bemutatkozhatnak.

A Pro Folk Dance Egyesület nagyszabású hazai és külföldi fesztiválok lebonyolításával, népi tematikájú táborok, workshopok, rendezvények megszervezésével, valamint technikai, logisztikai eszköztárával támogatja a Maros Művészegyüttes munkáját.

Az Egyesület sikeres működése természetesen a virágzó partnerségek, együttműködések függvénye is, ezért hosszú távú céljaink közé tartozik meglévő kapcsolataink ápolása és bővítése,  valamint akár egy határokon átívelő szakmai hálózat létrehozása, mely révén még szélesebb körben tevékenykedhetünk az autentikus folklór terjesztéséért.

Barabási Attila Csaba
Pro Folk Dance Egyesület elnöke


SAJTÓ

Folkfórum - Népújság

Május 18-19-én kerül megrendezésre a marosvásárhelyi várban a Folkfórum nevű első interetnikai hagyományőrző fesztivál.

A hivatalos megnyitót 18-án, szombaton délelőtt 10 órakor tartják, 10.30-kor Válaszúti hegy aljában címmel nyílik kiállítás a Kallós Zoltán néprajzi gyűjtemény anyagából a Mészárosok bástyájában. 11.30 órakor népviseleti kiállítás nyílik, 12 órakor a Virtuális Hagyományok Háza című programpont következik. 17 órakor megnyílik a Marx József Fotóklub Interetnográfia című kiállítása. Szombaton és vasárnap délelőtt 10 órakor kezdődik a hagyományos mesterségek bemutatása (mindkét nap: 10 órakor Ikonok – A marosvásárhelyi Alkotások Háza kiállítása, 11 órakor a kibédi posztóüzem, 12 órakor a sárpataki hagyományos kosárfonók, 13 órakor Ferencz Zsolt marosvásárhelyi bőrdíszműves, 14 órakor Feier Traian és Mariana hodáki furulyakészítők, 15 órakor Demeter József udvarfalvi fafaragó, 16 órakor Orbán Irén Kinga, 17 órakor Deac Mariana viseletkészítők bemutatója), a mesterek kiállítóstandjai 20 óráig látogathatók a vár udvarán. A gyermekprogramok szombaton és vasárnap szintén délelőtt 10 órakor kezdődnek, néptánc- és népdaloktatás is lesz. A néptánccsoportok gálaelőadása mindkét nap 12.30 órakor kezdődik a vár nagyszínpadán. Az adatközlők és hagyományőrzők délutánonként mutatják be az általuk képviselt régió népi kincseit, szombaton 15 órakor fellép a csávási vegyes kórus, 15.30 órától a Nyárádmente, 16 órakor a szászok, 16.30 órától a cigányok, 17 órától a Felső-Maros mente, 18 órától az Alsó-Küküllő mente mutatkozik be. Vasárnap 15 órakor a Székely Mezőségé a főszerep, 16 órától cigány néptánc következik, 16.30 órától a hodáki hagyományőrzők lépnek közönség elé, majd népzenei koncert kezdődik. Szombaton 20–22 óra között az Öves együttes, a Maros Művészegyüttes zenekara, Kásler Magda népdalénekes, a szabadkai Róna néptáncegyüttes és a Rézhúros zenekar lép fel. Vasárnap 17.30 órakor a Maros Művészegyüttes román tagozata, 18 órakor az eleki és méhkeréki hagyományőrzők mutatják be előadásukat, 19 órától a csávási hagyományőrző zenekar koncertje következik. A fesztivált a Maros Művészegyüttes magyar tagozatának 19.30 órakor kezdődő műsora zárja. 

vissza