Az erdélyi magyar néptánc szolgálatában



A Pro Folk Dance Egyesület a Maros Művészegyüttes 2018 augusztusában alakult háttéregyesülete. E kulturális egyesület megalakításának ötletét az abbéli hosszú távú igény hívta életre, hogy a Maros Művészegyüttes teljes tevékenységi körét szakmailag támogassa, úgy különböző rendezvények megszervezéséhez való hozzájárulása, mint hazai és nemzetközi pályázatok lebonyolítása által, így segítve az intézményt minél jobb eredmények elérésében.

Az Egyesület céljai mindebből adódóan közösek a Maros Művészegyüttes hivatásával és az általa követendőnek meghatározott feladatokkal. Szeretnénk hozzájárulni a népi kultúra, a folklór és hagyományőrzés minden korcsoport körében való népszerűsítéséhez különböző rendezvények, előadások, műsorok megvalósítása révén. Prioritásként kezeljük továbbá az új táncos- és zenészgenerációk nevelését, pályán való terelgetését, ezért igyekszünk támogatni a fiatal tehetségeket nem csupán a néptánc, a népi hangszerek tanítása, a népzenei repertoár megismertetése által, hanem hagyományápoló és közösségformáló programok, események megszervezése által is, amelyeken a gyermekek, ifjak bemutatkozhatnak.

A Pro Folk Dance Egyesület nagyszabású hazai és külföldi fesztiválok lebonyolításával, népi tematikájú táborok, workshopok, rendezvények megszervezésével, valamint technikai, logisztikai eszköztárával támogatja a Maros Művészegyüttes munkáját.

Az Egyesület sikeres működése természetesen a virágzó partnerségek, együttműködések függvénye is, ezért hosszú távú céljaink közé tartozik meglévő kapcsolataink ápolása és bővítése,  valamint akár egy határokon átívelő szakmai hálózat létrehozása, mely révén még szélesebb körben tevékenykedhetünk az autentikus folklór terjesztéséért.

Barabási Attila Csaba
Pro Folk Dance Egyesület elnöke


SAJTÓ

Népkörösök a Folkfórumon - hetnap.rs

Első alkalommal szerveztek Marosvásárhelyen olyan interetnikai néptáncfesztivált, ahol a román és magyar néphagyományok mellett a szász és cigány táncokat, szokásokat is bemutatják.

A Folkfórum Maros Megyei Hagyományőrző Fesztivált május 17–19. között tartották meg a várban és a várfalakon kívül, a Vársétányon. A Maros Művészegyüttes és a budapesti Hagyományok Háza olyan nagyszabású eseményt hozott létre, amelyre még nem volt példa Erdélyben. A Népkör MMK táncegyüttese ennek az eseménynek a részese lehetett a Csoóri Sándor Programnak köszönhetően. Május 17-én a Maros Művészegyüttes és a Róna táncegyüttes közös táncházzal alapozta meg a találkozásukat.  Május 18-án a népkörösök a szegedi Rézhúros Bandával közösen egy egész estét betöltő programmal örvendeztették meg a közönséget, ahol leginkább saját vidékről hozott táncokat mutattak be. A táncegyüttesnek lehetősége volt adatközlők előadását élvezni valamint helyi táncokat és énekeket is tanulhattak Füzesi Alberttól, Duka Szabolcstól, Lengyel Ildikó néptáncoktatótól és Kásler Magda énekesnőtől. A csoport programját a Válaszúti Kallós Alapítvány által összehozott kiállítás, népviseleti kiállítás és a hagyományos mesterségek bemutatója színesítette.  

vissza