Az erdélyi magyar néptánc szolgálatában



A Pro Folk Dance Egyesület a Maros Művészegyüttes 2018 augusztusában alakult háttéregyesülete. E kulturális egyesület megalakításának ötletét az abbéli hosszú távú igény hívta életre, hogy a Maros Művészegyüttes teljes tevékenységi körét szakmailag támogassa, úgy különböző rendezvények megszervezéséhez való hozzájárulása, mint hazai és nemzetközi pályázatok lebonyolítása által, így segítve az intézményt minél jobb eredmények elérésében.

Az Egyesület céljai mindebből adódóan közösek a Maros Művészegyüttes hivatásával és az általa követendőnek meghatározott feladatokkal. Szeretnénk hozzájárulni a népi kultúra, a folklór és hagyományőrzés minden korcsoport körében való népszerűsítéséhez különböző rendezvények, előadások, műsorok megvalósítása révén. Prioritásként kezeljük továbbá az új táncos- és zenészgenerációk nevelését, pályán való terelgetését, ezért igyekszünk támogatni a fiatal tehetségeket nem csupán a néptánc, a népi hangszerek tanítása, a népzenei repertoár megismertetése által, hanem hagyományápoló és közösségformáló programok, események megszervezése által is, amelyeken a gyermekek, ifjak bemutatkozhatnak.

A Pro Folk Dance Egyesület nagyszabású hazai és külföldi fesztiválok lebonyolításával, népi tematikájú táborok, workshopok, rendezvények megszervezésével, valamint technikai, logisztikai eszköztárával támogatja a Maros Művészegyüttes munkáját.

Az Egyesület sikeres működése természetesen a virágzó partnerségek, együttműködések függvénye is, ezért hosszú távú céljaink közé tartozik meglévő kapcsolataink ápolása és bővítése,  valamint akár egy határokon átívelő szakmai hálózat létrehozása, mely révén még szélesebb körben tevékenykedhetünk az autentikus folklór terjesztéséért.

Barabási Attila Csaba
Pro Folk Dance Egyesület elnöke


SAJTÓ

Gyöngykoszorúk Gyöngye - Népújság

Adventben népzenekoncert és díjátadó gála

A Maros Művészegyüttes a Maros megyei EMKE és a Pro Folk Dance Egyesület együttműködésével szombaton XIII. alkalommal szervezte meg a Gyöngykoszorúk Gyöngye évzáró néptánctalálkozót. A művészegyüttes színpadán több mint 700 néptáncos és népzenész lépett színpadra, akik lelkes hagyományőző munkájukkal a népzenét, a népdalt és a néptáncot népszerűsítik, s teszik ezt a műfajt az erdélyi magyarság élő kincsévé. A találkozót követő adventi gálaesten átadták a Szabó György Pál-díjakat.

Több mint 700-an léptek színpadra

A népviseletbe öltözött gyermekek, fiatalok százának látványa már önmagában ünnep, szemnek, léleknek gyönyörűség. 

A Gyöngykoszorúk Gyöngye nagyszabású, népi kultúrát felvonultató rendezvény, mely nemcsak egész napot betöltő műsorral jelentkezik, hanem egy egész megyét átfog, és igazgyöngyöket szólít színpadra. A rendezvény Sebestyén Péter marosvásárhelyi római katolikus plébános áldásával és Barabási Attila, a Maros Művészegyüttes igazgatójának, a Maros megyei EMKE elnökének a köszöntőjével kezdődött.

– A Gyöngykoszorú mozgalom Erdőcsinádon 1991-ben indult a tánc világnapján. Ezután több településen szervezték meg. 1999-ben fiatal tanárként vittem el a kibédieket Erdőcsinádra, és Szabó György Pál, akinek a nevéhez fűződik a mozgalom, arra buzdított, hogy Kibéd is csatlakozzon a Gyöngykoszorú néptánctalálkozó mozgalomhoz. Elvállaltam, s azóta tizenöt ilyen találkozót szerveztünk. Közben a Maros Művészegyüttes magyar tagozatának élére kerülve azzal szembesültem, hogy a Gyöngykoszorú néptánctalálkozó Marosvásárhelyen évek óta kimaradt. Úgy értékeltem, hogy ez a többévi kimaradás nagy szakadás. Akkor született meg az ötlet, hogy Szabó Gyuri bácsi példáját követve, december végén azokat a csoportokat hívjam meg, amelyek Gyöngykoszorú találkozót vagy más néptáncfesztivált szerveznek. Így kezdtük szervezni 13 évvel ezelőtt a Gyöngykoszorúk Gyöngye találkozót. Azóta minden évben sor kerül erre. Ezen a néptánctalálkozón több csoportnak próbálunk lehetőséget adni a kibontakozásra, viszont a helyszűke miatt sajnos korlátoznunk kellett a fellépők számát. Idén huszonhét csoport lépett fel, több mint 700 táncossal. Ezzel a részvétellel és műsorfolyammal, mondhatni, maratoni rendezvénynek számít a Gyöngykoszorúk Gyöngye. A Maros megyei EMKE-nek ez a legnépesebb és legnagyobb mozgalma, hiszen nemcsak a fellépő táncosokat, zenészeket, énekeseket kell a mozgalom részeseinek tekinteni, hanem a családjukat, a barátaikat, akik eljönnek a rendezvényre. Ezt a mozgalmat tovább kell folytatni, sőt meg kell erősíteni. Jó lenne, ha azok a települések, amelyek időlegesen kimaradtak a mozgalomból, s valamilyen ok miatt abbahagyták, újra vállalnák a Gyöngykoszorú találkozó megszervezését. Tárgyaltunk erről többek között a segesváriakkal és a dicsőszentmártoniakkal, akik újra be szeretnének kapcsolódni a mozgalomba – fogalmazott Barabási Attila. 

A délután folyamán a következő „gyöngyök” léptek színpadra: a nyárádszeredai Apró Bekecs néptáncegyüttes, az erdőcsinádi Árvácska néptánccsoport, a mezőmadarasi Árvalányhaj, a marosfelfalui Bíborka, a marosvásárhelyi Borsika, a búzásbesenyői Búzakoszorú néptánccsoport, a marosvásárhelyi Csillagfény néptáncegyüttes, a mezőbándi Csipkebogyó néptánccsoport, a Fagyöngy citerazenekar, a csittszentiváni Gyöngyvirág néptánccsoport, a marosludasi Hajdina néptáncegyüttes, a Holtmaros néptáncegyüttes, a jobbágytelki hagyományőrző néptánccsoport kiscsoportja, a segesvári Kikerics néptáncegyüttes, a marosvécsi Helikon tánccsoport, a Mezőfele Gyöngye tánccsoport, a marosvásárhelyi Napsugár néptáncegyüttes, a kibédi Piros Koszorú néptánccsoport, a marosludasi Pitypang néptáncegyüttes, az erdőszentgyörgyi Százfonat néptáncegyüttes, a gyulakutai Szivárvány, a körtvélyfáji Bokréta néptánccsoport és a maroskeresztúri Tipegők néptánccsoport.

Szabó György Pál-díjak

Idéntől a Gyöngykoszorú mozgalom elindítójáról, Szabó György Pálról elnevezett díjakat adnak át azon települések képviselőinek, akik kivették részüket a népi kultúra és hagyomány népszerűsítésében, éltetésében. A díjátadó gálán részt vett Török István, a Hagyományok Háza Hálózat erdélyi vezetője, és a kétszeres Kossuth-díjas Kallós Zoltánt idézte – Addig leszünk magyarok, amíg magyarul énekelünk és magyarul táncolunk! –, és gratulált a díjazottaknak.

Első alkalommal hat település érdemelte ki a Szabó György Pál-díjat, melyet elsőként Erdőcsinád képviselője, Bálint Csaba, a református egyházközség lelkésze vett át. Ezen a településen szervezték a legtöbb, szám szerint 26 Gyöngykoszorú találkozót. A sikeres találkozók sorozatára emlékezve megemlítették Lukácsy Szilamér lelkészt, aki kezdettől fogva szívvel-lélekkel támogatta ezt a rendezvényt, akárcsak utódja, aki 2008-ban vette át a szervezést. A következő díjat a holtmarosi Forduló Kulturális Egyesületet képviselő Papp Györgynek nyújtották át. A marosludasi Hajdinának járó díjat Tóth Sándor vette át. A következő díjazottak a kibédi Piros Koszorú, a marosfelfalusi Bíborka és a mezőbándi Csipkebogyó néptánccsoport voltak. A kitüntetetteket Fazakas Ildikó, Fazakas János, Barabási Attila, Barabás László, Kilyén Ilka és Incze Tünde méltatta, kiemelve kiválóságukat és következetességüket a Gyöngykoszorú találkozók szervezésében. 

Az átnyújtott díjak Bandi Kati iparművész munkáját dicsérik.

Páva-döntős és híres zenészek

Az adventben hagyományos népzenekoncertet és a gálaműsort Szász Csanád László (fotó), a Fölszállott a páva televíziós tehetségkutató műsor egyetlen erdélyi döntős versenyzője gyergyói népdalokkal nyitotta meg. Tiszta, szépen csengő hangjával jobban hatott a nézőkre, mint a képernyőn. Szurkoljunk neki a döntőben!

A műsorban a Maros Művészegyüttes zenekari utánpótlás – gyermek- és ifjúsági – csoportjait hallhattuk, majd a népművészet mestereit, Horváth Elek és Csicsár Aladár prímásokat, olyan zenészeket, akikre kötelesség felnézni, és bevonni őket ezekbe a rendezvényekbe, ahogyan Barabási Attila fogalmazott. Fellépett még a Maros Művészegyüttes zenekara és tánckara, a Czerán Csaba vezette Öves együttes és Kásler Magda, továbbá a szászcsávási zenekar tagjai, a Dumnyezó ragadványnevű Jámbor István prímás, Csányi Mátyás „Mutis” bőgős és Mezei Ferenc „Csángáló” kontrás, mindhármukat a Vén Kránci tanította muzsikálni.

A Gyöngykoszorúk Gyöngye és az adventi népzenekoncert méltó befejezése az idei rendezvénysorozatnak, hiszen a fellépők olyan élményt nyújtottak a résztvevőknek, a gyermekeket, ifjakat felkészítő oktatóknak, a szülőknek és a közönségnek, amely új erőt ad a jövőbeni folytatáshoz.

vissza